Rabu, 29 Ogos 2012

RPH BM 30 minit Tahun 5


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran                       : Bahasa Melayu
Tahun                                                     : 5 Cerdik
Bilangan Murid                      : 10
Tarikh                                                     : 3 April 2012
Masa                                                       : 7.20 – 7.50 pagi (30 minit)
Tema                                                       : Kemasyarakatan
Tajuk                                                       : Pantun Nasihat

Fokus Utama :
                6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji.
                Aras 2.
i.              Untuk Merujuk kepada kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul , ejaan dan penggunaan perkataan yang tepat.

Fokus Sampingan :
                8.3  menulis perkataan dan  ayat dengan menngunakan tulisan berangkai yang kemas.
                Aras 1
i.              Menulis perkataan dengan menggunakan tulisan berangkai yang kemas dan menarik.


Objektif :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
                                1. Membaca pantun  dengan sebutan dan intonasi yang betul.
                                2. Menulis lapan nilai dengan menggunakan tulisan berangkai yang 
                                Kemas dan cantik.
Kemahiran bahasa: Membaca dan menulis

Sistem Bahasa :
Tatabahasa : Sinonim, peribahasa
Kosa kata : berbilang kaum, toleransi


Pengisian Kurikulum :
Ilmu : Kajian Tempatan

Nilai : baik hati, bekerjasma



Kemahiran Bernilai Tambah (KBT):
1.             Kemahiran belajar : menjana idea
2.             Kecerdasan Pelbagai : Verbal Linguistik

Pengetahuan sedia ada:

Murid pernah membaca pantun

Bahan bantu mengajar ;
Petikan pantun, borang pengurusan grafik





Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
        Catatan
Set Induksi
(5 Minit)
Kemahiran Bertutur:

Contoh Pantun:
Beras kisar mudik ke hulu,
Tanak pulut santan durian;
Tak ada orang menyesal dahulu,
Banyak orang menyesal kemudian.
mypantun.blogspot.com/ 

Pergi mendaki Gunung Daik,
Hendak menjerat kancil daan rusa;
Bergotong-royong amalan yang baik,
Elok amalkan setiap masa.
www.cicinta.com/2009/.../koleksi-pantun-nasihat.h...


1. Murid diminta bercerita tentang beberapa contoh pantun nasihat yang pernah didengar.

2. Guru mengaitkannya dengan tajuk pelajaran.
BBM:
Contoh pantun

Ilmu:
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Nilai:
bekerjasama
Langkah 1
(15 Minit)
Kemahiran bertutur

Pantun nasihat

Contoh soalan:
1.Apakah maksud rangkap pertama pantun?

Rima pantun:
a  b a b


Penilaian:
Guru membetulkan penerangan maksud pantun

‘Konsep 5P`

1. Murid membaca pantun nasihat dalam buku teks secara bergilir-gilir.

2. Murid bersoal jawab mengenai maksud pantun.

3. Murid dan guru berbincang tentang rima pantun.

BBM:
Petikan pantun, buku teks

Sistem Bahasa:
Kata kerja
Langkah 2
(7 minit)
Perkataan:
1. berbilang kaum
2. bersatu padu
3. amalan
4. berbudi
5. harmoni
6. toleransi
7. masyarakat

Contoh Nilai murni:
1. bermuafakat
2. bantu - membantu
3. toleransi









Tulisan berangkai:
martabatkanbahasakita.blogspot.com/.../belajar-me...
1.Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan dan diminta mencari tujuh makna perkataan dengan ejaan yang betul serta membina ayat.


2. Wakil kumpulan membentangkan hasil tugasan.

3. Guru menilai hasil tugasan murid.

4.  Murid mencari lapan nilai murni dan menulis nilai murni menggunakan tulisan berangkai.    
BBM:

Kamus, contoh tulisan berangkai, lembaran kerja (borang grafik )




Penutup
(3 Minit)

1. Rumusan isi pelajaran dan nilai murni.

1. Guru merumus isi pelajaran dan nilai murni.

BBM:


KBT:
Teori Kecerdasan Pelbagai-muzik



Lembaran Kerja 1
Arahan : Dengan merujuk kamus, cari makna perkataan dan frasa yang disebutkan oleh guru. Kemudian, bina ayat berdasarkan perkataan berikut:
Bil
         Perkataan
       Makna
                            Ayat

1.

Berbilang kaum





2.

Bersatu padu





3.

Amalan





4.

Berbudi





5.

Harmoni





6.

Toleransi





7.

Masyarakat










Lembaran Kerja 2
Arahan : Berdasarkan pantun nasihat yang dipelajari, senaraikan lapan pernyataan dan nilai yang terdapat dalam pantun tersebut. Kemudian, tulis semula nilai tersebut dengan dengan tulisan berangkai yang kemas dan cantik.
Bil
       Pernyataan
       Nilai
                            Tulisan Berangkai

1.

Berbilang kaum hidup bersama


bekerjasama

           bekerjasama

2.






3.







4.







5.







6.







7.











PANTUN NASIHAT
BukuTeks (M/S 29)


Hendak membeli buah delima,
                                                                Dijual orang di tepi jalan;
Berbilang kaum hidup bersama,
                                                                Bersatu padu jadikan amalan.

Kalau mengambil buah berangan,
                                                                Elok disimpan di dalam guni;
Amalan berbudi jadikan pegangan,
                                                                Tentu hidup kita harmoni.

Manis sungguh buah kuini,
                                                                Apa kurangnya buah belimbing;
Bantu-membantu amalan murni,
                                                                Bagai aur dengan tebing.

Kalau memetik buah keranji,
                                                                Berilah sedikit kepada teman;
Sikap toleransi amat terpuji,
                                                                Masyarakat berani negara aman.