Soalan
Tugasan:
Sediakan satu Rancangan Pengajaran Harian
(RPH) untuk tempoh 60 minit dengan masukkan
bahan-bahan/elemen multimedia (audio, video,
grafik, teks, animasi dan laman web) yang
sesuai bagi setiap langkah pengajaran
yang dirancangkan.
Bangunkan satu
perisian bagi yang boleh digunakan bersama-sama RPH yang telah
disediakan diatas. Anda
boleh menggunakan perisian alat pengarangan
(authoring tool), seperti Macromedia Authorware, Powerpoint
atau lain-lain perisian
yang sesuai dalam membangunkan perisian tersebut.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran :
|
Bahasa Melayu
|
Kelas :
|
1 Pintar
|
Tema :
|
Mari Bertani
|
Tajuk :
|
Buah – buahan Tempatan
|
Tarikh / Hari / Masa:
|
9 Mac 2012 / Jumaat / 11.10 –
12.10 (60 minit)
|
Standard Pembelajaran:
|
1.5.1 Bercerita
tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang
betul.
2.4.3
membaca dan memahami maklumat yang tersurat daripada pelbagai bahan.
3.3.4
Membina dan menulis ayat tunggal dengan betul.
|
Objektif Pembelajaran:
|
Pada akhir PDP murid akan dapat :
1.
Bercerita tentang buah-buahan tempatan dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
2.
membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam petikan.
3.
Membina sekurang – kurangnya 4 ayat tunggal daripada 5 perkataan dengan betul.
|
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
Tatabahasa
Kosa kata
Ilmu / Nilai
|
TMK
Kata kerja
Pekebun,hasil
Pend. Kes / kebersihan
|
Bahan Bantu Belajar:
|
, BLA, komputer(Perisian Power
Point), LCD, gambar, bahan maujud.
|
Langkah/Masa
|
Isi
pelajaran
|
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaaran
|
Catatan
|
1. Set Induksi
(5 minit)
|
Kemahiran
Bertutur:
Bahan
Maujud:
Buah mempelam, buah betik dan pisang.
Gambar buah-buahan dan tajuk menggunakan
power point.
|
1.
Guru meminta murid meneka rasa buah-buahan sambil menutup mata.
2.
Guru mengaitkan aktiviti tadi dengan tajuk pelajaran hari ini.
3.Gurumemaparkan
tajuk buah-buahan dan gambar dengan menggunakan power point.
|
BBM:
Komputer riba, gambar dan LCD, bahan maujud
Ilmu:
Pendidikan Kesihatan
Nilai:
Kesyukuran
|
2. Langkah 1
(15 minit)
|
Kemahiran
bertutur
Gambar tunggal (Power Point)
Aktiviti
tatabahasa:
Kata kerja
Penilaian:
Guru membetulkan sruktur ayat yang salah.
‘Konsep 5P`
|
1.
Murid dikehendaki menyebut jenis buah-buahan tempatan.
2.
Guru memaparkan gambar beberapa jenis buah-buahan tempatan.
3.
Murid menyebut buah yang dipaparkan dan bercerita tentang buah-buahan
tersebut.
|
BBM:
Gambar tunggal (Power Point)
Sistem Bahasa:
Kata
kerja
|
3. Langkah 2
(20 minit)
|
Kemahiran
Membaca
Contoh Soalan:
1. Siapakah Pak Agus?
2.
Bilakah Pak Agus
bekerja
di kebun buah-buahannya?
3.
Apakah jenis buah-buahan yang ditanam oleh Pak Agus?
|
1.
Murid membaca petikan teks yang dipaparkan melalui perisian power point secara
bergilir-gilir dan memahami maklumat yang terdapat dalam teks.
2. Murid menjawab 3 soalan yang dikemukakan dengan menggunakan
struktur ayat yang betul menggunakan perisian power point.
|
BBM:
Petikan,
Soalan interaktif ringkas menggunakan Power Point, LCD
|
4. Langkah 3
(15 minit)
|
Kemahiran
Menulis:
Contoh
Kata Kerja:
Menanam,bekerja,
menjual
Contoh
Ayat:
1. Ali sedang menanam pokok bunga..
Contoh
perkataan:
1.pekebun
2. buah-buahan
3. menanam
4. menjual
5. rajin
Penilaian:
Guru menilai ayat tunggal ayat majmuk yang
ditulis oleh murid dalam kumpulan.
Guru memantau
Kumpulan murid lemah (konsep 5P)
|
1.
Aktiviti tatabahasa – Murid menyebut kata kerja daripada teks dan membina
ayat tunggal.
2.
Guru memaparkan 5 perkataan yang dipetik daripada petikan dan meminta murid
membina ayat dan menulis dalam “ms
word”- aktiviti kumpulan
3.
Wakil kumpulan membaca ayat yang dibina.
4.
Murid menulis ayat daripada Ms Word ke dalam buku latihan.
|
BBM:
Computer,
LCD, Power Point
|
5. Penutup
(5 minit)
|
Nilai murni:
Bersyukur
Rajin
Teka-teki:
|
1. Murid merumus isi pelajaran dan nilai
murni.
2. Murid menjawab teka-teki yang dipaparkan.
|
BBM:
Komputer riba, perisian power point
KBT:
Teori Kecerdasan Pelbagai-muzik
|
Tiada ulasan:
Catat Ulasan